Kalisz

Kliknij, aby zobaczyć także inne wpisy:)

Słysząc hasło "województwo wielkopolskie" nasze myśli najczęściej wędrują w stronę Poznania. Chciałabym wszystkich zaprosić dziś na wycieczkę po jednej z najstarszych miejscowości w Polsce, która także znajduje się w Wielkopolsce. Mowa oczywiście o Kaliszu


Historycy uważają, że Kalisz był najbardziej zniszczonym miastem w Europie po I wojnie światowej! W latach 20. i 30. XX wieku przeprowadzono zatem odbudowę od podstaw staromiejskiego śródmieścia. W czasie II wojny światowej Kalisz znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę, w Kraju Warty - dzięki czemu nie został ponownie zrujnowany.
 
fot. MŁ, 2015
Spacer po mieście najlepiej zacząć od Rynku, na środku którego stoi nawiązujący do renesansowej tradycji Ratusz (wzniesiono go w tym miejscu już trzeci raz!). Rynkowe kamieniczki są niezwykle urokliwe, a na parterze większości z nich urządzono kawiarnię lub restaurację - warto przysiąść na chwilę i poczuć atmosferę miasta. Jedną z ciekawszych kamienic jest tzw. Kamienica Z Medalionami przedstawiająca płaskorzeźby czterech znanych osób pochodzących z Kalisza: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej i Stefana Szolc - Rogozińskiego. 

fot. MŁ. 2015
Ponadto, warto odwiedzić kilka Kościołów - z powodu walorów architektonicznych oraz duchowych. Pierwszy z nich to zespół klasztorny ojców Franciszkanów, ufundowany przez księcia Bolesława Pobożnego. Drugi to oczywiście gotycka Katedra, w której odnajdziemy malowidła i witraże Włodzimierza Tetmajera. W tej świątyni przyjął chrzest wspomniany wcześniej Adam Asnyk, a ślub wzięła Maria Konopnicka! Nie można pominąć także Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej także Sanktuarium świętego Józefa! W bocznej nawie Kościoła znajduje się słynny cudowny obraz przedstawiający Świętą Rodzinę. 

fot. MŁ, 2015
Jak w każdym mieście - w Kaliszu świątyń nie brakuje. Nie brakuje także parków. Największy i najładniejszy z nich to park miejski w stylu angielskim położony nad brzegiem Prosny. Warto urządzić spływ kajakowy po rzece! Wśród zieleni znajduje się Teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego. Jest to czwarta wersja jego budynku, ponieważ poprzednie trzy strawiły pożary. 

fot. MŁ, 2015

Nieopodal znajduje się kamienny most, najstarsza przeprawa przez Prosnę w Kaliszu. Do ciekawych miejsc należy tez zaliczyć Rezerwat Archeologiczny Zawodzie dokumentujący historię tutejszego średniowiecznego grodu (pierwsze wzmianki - rok 850!). 

JAK DOJECHAĆ?
Najprostszą opcją dojazdu do Kalisza jest, tradycyjnie, pociąg. Rozkład jazdy znajduje się tutaj. Z dworca do centrum czeka nas około trzykilometrowy marsz (ulica Górnośląska, cały czas prosto). Można podjechać autobusem, który zatrzymuje się przed dworcem (linia 9) lub kawałek dalej (główne skrzyżowanie, więcej linii - częstsze kursy). Rozkład jazdy kaliskich autobusów znajduje się tutaj. Pomocna może być poniższa mapka.

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty