Victor 2015

15.05.2015 roku już po raz siódmy, nasza szkoła zorganizowała Konkurs Nauk Przyrodniczych "Victor". Konkurs jak co roku został objęty honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W tym roku zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych postanowił, że tematyką tegorocznej edycji będzie energia odnawialna, Hasło wiodące brzmiało „Energia, wczoraj, dziś i jutro”. Tematyka tegorocznej edycji konkursu ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę racjonalnego wykorzystywania energii i jej źródeł. Energia odnawialna jest to energia uzyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Odnawialne źródła energii (OZE) stanowią alternatywę dla tradycyjnych pierwotnych nieodnawialnych nośników energii. Ich zasoby uzupełniają się w naturalnych procesach, co praktycznie pozwala traktować je jako niewyczerpalne. Odnawialne źródła stanowią nieograniczony potencjał możliwości uzyskania użytecznego ciepła lub energii dla potrzeb każdego z nas.

Do szkoły przybyli przedstawiciela 16 szkół z terenu województwa dolnośląskiego. Po powitaniu przez dyrektora Marka Sempika i wysłuchaniu wykładu pt: „Energia wczoraj, dziś i jutro” wygłoszonego przez p. Grzegorza Raganowicza z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego z Bielawy  uczestnicy przystąpili do najtrudniejszej części – rozwiązania arkusza zadań.

Pomimo tego, że wszystkie zadania miały zamkniętą formę, nie należały do najłatwiejszych. Trzeba było ruszyć głową, przeliczyć wartości, wykazać się wiadomościami wykraczającymi sporo poza podstawę programową. Na rozwiązanie zadań przewidziano przeszło godzinę. Choć na konkurs przyjechali najbardziej uzdolnieni fizycy ze swoich szkół, to wydawało się że dla niektórych czasu było wyraźnie mało. Cóż dewiza konkursu wydaje się jasna – „Niech zwycięży najlepszy”!

Chcąc uatrakcyjnić konkurs zaprosiliśmy do współpracy  nauczycieli z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego z Bielawy , którzy wraz ze swoimi uczniami  przygotowali dla uczestników ciekawe warsztaty „Energia z siły mięśni, słońca i wiatru”, które poprowadził p. Jarosław Szynkarek. Uczniowie mogli samodzielnie wyprodukować trochę energii kosztem siły mięśni. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

Po wytężonej pracy umysłowej nadszedł czas na przerwę a następnie ogłoszenie wyników. Jak, która została opiekunem merytorycznym naszego konkursu oraz dyrektora Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja p. Marka Sempika. Zawsze jedną z nagród były szklane dzieła zaprojektowane i wykonane przez naszą nauczycielką p. Marię Kuleszę. Dzięki pomocy finansowej ze strony Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego i Wydziału Edukacji mogliśmy ufundować atrakcyjne nagrody. Najlepsi otrzymał bony zakupowy do sieci sklepów Empik, zaproszenia do Aquaparku we Wrocławiu dla siebie i opiekuna na cały dzień oraz słodycze, dyplomy. O wręczenie nagród poprosiliśmy p. prof. UWr dr hab. Ewę Dębowską


Zwycięzcą  konkursu został 
Łukasz Majsiak  
reprezentant Gimnazjum nr 16 we Wrocławiu.

Główny ciężar organizacji konkursu spoczywał na nauczycielach przedmiotów przyrodniczych ale w prace zaangażowani są także nauczyciele innych przedmiotów. W tym roku, nawiązując do tematyki konkursu, p. Anna Kalisz-Walerowicz i p. Agnieszka Reymont-Kosiek przygotowały piękne dekoracje, które mogliśmy podziwiać w czasie konkursu.

Konkurs nie byłby sukcesem, gdyby nie współpraca z wieloma instytucjami. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego z Bielawy, którzy uatrakcyjnili nasz konkurs. Tegoroczny konkurs to już historia, mamy nadzieję, że za rok znowu zainteresujemy dolnośląskich młodych geniuszy do udziału w kolejnej edycji konkursu, który na pewno jak zawsze będzie bardzo atrakcyjny i ciekawy.
            
Joanna Sadowska

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty