Wieża Książęca w Siedlęcinie

Kliknij i wróć do spisu treści!

Jeśli mieszkasz od dawna na Dolnym Śląsku i wydaje Ci się, że widziałeś już wszystko... Z pewnością się mylisz! Czy byłeś już np. w Siedlęcinie zwiedzić Wieżę Książęcą, która w tym roku obchodzi swoje 700-lecie?!


fot. MŁ, 2015

Sam Siedlęcin to niewielka wieś malowniczo położona w Dolinie Bobru. "Średniowieczna wieża mieszkalna w Siedlęcinie została wzniesiona przy przeprawie przez Bóbr. Za jej budowniczego uważa się Henryka I - księcia jaworskiego, który miał wybudować ją w pierwszej połowie XIV wieku (według badań dendrochronologicznych ok. 1314 roku)." (za: wiezasiedlecin.pl) Dziś, choć jej wnętrze zostało zgrabione w czasach bolszewików, jest ciekawym obiektem udostępnionym do zwiedzania. Na jednym z jej pięciu pięter zachowały się oryginalne malowidła ścienne. Można z nich odczytać m.in. średniowieczną historię rycerza Lancelota. Jest to unikalny i nie spotykany w tym rejonie tego typu zabytek! Za wstęp do Muzeum (znajduje się tam również stała wystawa archeologiczna i wystawy czasowe) dorośli zapłacą 6 zł, a dzieci i uczniowie - 4 zł. Istnieje możliwość zwiedzania wieży z przewodnikiem.


fot. Sylwia Bednarska, 2015

Ciekawa może być również droga do wieży. Polecam spacer zielonym szlakiem z Jeleniej Góry (dojazd- pociągiem, rozkład tutaj) wzdłuż pięknej rzeki Bóbr. Z Dworca PKP jest to około 7 kilometrów drogi. Na ciepły posiłek możemy zatrzymać się w schronisku PTTK "Perła Zachodu". Trasa nie jest wymagająca i nie wiedzie ostro pod górę. Do Jeleniej Góry wrócić można autobusem miejskim. 

Warto zapoznać się z terminarzem obchodów 700-lecia wieży. 

za: maps.google.pl

Dolina Bobru, fot. Grzegorz Smoła, 2015

PTTK Perła Zachodu, fot. Grzegorz Smoła, 2015
Malowidła ścienne, fot. Grzegorz Smoła, 2015
fot. Grzegorz Smoła, 2015

Komentarze

  1. Potwierdzam, szlak z Jeleniej Góry jest bardzo łatwy i dobrze oznaczony: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3293460930361505231#editor/target=post;postID=130783353330826067;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=0;src=postname Warto wybrać się na spacer do Siedlęcina.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty