Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Pewnie każdy z Was słyszał o Kościołach Pokoju. W pobliżu Wrocławia znajdują się dwa takie wspaniałe, drewniane obiekty: w Jaworze i w Świdnicy. Zostały wybudowane na mocy pokoju westfalskiego w 1648 roku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Są to jedyne zachowane tego typu obiekty.

Wnętrze kościoła w Świdnicy
fot. M. Łukowiak, 2014

Aby zostać wybudowane Kościoły Pokoju musiały spełnić szereg warunków i to właśnie czyni je wyjątkowymi. Miały być wzniesione z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek), nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni, musiały zostać ukończone w ciągu roku - to tylko kilka z nich. Wchodząc do środka zadziwi nas więc wystrój i układ ławek! Za wstęp zapłacimy 5 zł, wliczając w to opowieść o budowli i jej wnętrzu. JAK DOJECHAĆ?


za: pl.wikipedia.org 
Aby zaliczyć oba Kościoły trzeba się będzie trochę na przesiadać, ale zapewniam, że warto! Można także wybrać tylko jeden z nich. Wsiadając na Dworcu Głównym we Wrocławiu kupujemy bilet do Jawora. Dojedziemy tam z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej. Podróż zajmie nieco ponad godzinę (wliczając czas oczekiwania na drugi pociąg). W Jaworze spod Dworca kierujemy się w stronę ulicy ks. Józefa Poniatowskiego, a następnie do Parku Pokoju. Droga nie jest daleka - to jedynie 80 metrów! 

Jawor; za: maps.google.pl
Świdnica, za: maps.google.pl

Z Jawora dojeżdżamy do Świdnicy jednym pociągiem, najczęściej są to składy z Legnicy do Kłodzka lub Kudowy Zdroju. Z dworca w Świdnicy mamy nieco ponad kilometr drogi. Musimy przejść przez Rynek. 

W obu miejscowościach znajduje się wiele innych, interesujących atrakcji, ale o tym napiszę kiedy indziej. 


fot. M. Łukowiak, 2012

Komentarze

Popularne posty