Sanktuarium w Rokitnie

Czas odwiedzić mało znaną i mało zbadaną ziemię lubuską obfitą w atrakcje turystyczne. Jednym z miejsc, do których Was zabiorę jest Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, niedaleko Międzyrzecza. 


fot. AŁ, 2000
Historia cudownego obrazu nie jest do końca znana, jednak- co ciekawe- Matka Boska ma na nim odsłonięte jedno ucho. Dlatego też nazwano ją Cierpliwie Słuchającą. Do Rokitna przeniesiono go w 1669 roku i pozostał tam na stałę. Już po roku uznano go za cudowny potwierdzając wiele łask wyproszonych za wstawiennictwem tamtejszej Madonny. 

Samo Rokitno to niewielka miejscowość w cieniu Międzyrzecza (ok.12 kilometrów). Tu jednak odnajdziemy niezwykły spokój oraz Kogoś, kto wysłucha. Pośród pól, lasów i pagórków, nieopodal pięknych jezior, odnajdziemy niewielką osadę i górujące nad nią wieże barokowej świątyni witające wszystkich pielgrzymów. 

fot. AŁ, 2000
Oprócz świątyni zwiedzać możemy także spokojne i ciche Ogrody rokitniańskie, a także  muzeum, które odchyla część tajemnicy historii świątyni. Z dzieciństwa dobrze zapamiętałam staw z karpiami, które niemal rzucały się na jedzenie ukazując się w prawie całej okazałości nad powierzchnią wody!

"Pomiędzy dwoma jeziorami – Lubikowskim i Rokitniańskim, pośród bujnej zieleni tysięcy drzew i krzewów, wzdłuż usłanej kamykami drogi o długości 4,5 km, znajdują się 32 stacje Kalwarii Rokitniańskiej. Jest to jedyne takie miejsce w zachodniej Polsce." (tekst za: www.rokitno.org)


JAK DOJECHAĆ?
Wycieczkę w lubuskie strony najlepiej rozłożyć na kilka części- warto odwiedzić m.in. Nietoperek. Będę opisywała je po kolei. Jeśli chodzi o Rokitno, polecam dojechać pociągiem do Międzyrzecza (z przesiadką w Zielonej Górze). Stamtąd najlepiej użyć roweru, ponieważ mamy do przebycia około 12 kilometrów. 

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty