Nietoperek

Kolejne nieznane uroki województwa lubuskiego, obok Sanktuarium w Rokitnie, przed nami. Tym razem udamy się jeszcze bliżej Międzyrzecza, a na wycieczkę zapraszam przede wszystkim fanów uzbrojenia z czasów II wojny światowej, a także... nietoperzy! Zobaczycie sami!

fot. AŁ, 2000

Urokliwa wieś Nietoperek kryje przed podróżnymi niejedną tajemnicę. Pierwsze skojarzenie? Nietoperze! Całkiem trafne, ponieważ znajduje się tu Rezerwat, który chroni 12 gatunków tych ssaków. Jest to jedna z największych atrakcji Pojezierza Lubuskiego! Można go zwiedzać od 1 marca do 30 października ze względu na ochronę hibernujących tu nietoperzy. 


fot. AŁ, 2000
Dlaczego upodobały sobie akurat to miejsce? Odpowiedź jest prosta! Tunele i podziemne korytarze Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zastępują im naturalne jaskinie. Jak sama nazwa wskazuje- MRU to rozległy system bunkrów i tuneli, które nigdy nie zostały ukończone. Kolejne miejsce owiane tajemnicą II wojny światowej zaprasza wszystkich, którzy chcą przez chwilę poczuć się jak żołnierze. Podziemną trasę turystyczną można zwiedzać w różnych wariantach, a ceny wahają się od 10-18 złotych. Dzieci do lat 6 wejdą za darmo. Opisy tras znajdują się na podanej wyżej stronie.

fot. AŁ, 2000
Pomiędzy miejscowościami Nietoperek i Kaława zbudowano wieżę widokową, z której rozpościera się panorama pełna umocnień, czołgów i bunkrów. Możemy poczuć się trochę jakbyśmy przenieśli się w czasie.


JAK DOJECHAĆ?
Wycieczkę na Pojezierze Lubuskie warto zaplanować na kilka dni. Bazą wypadowa może stać się Międzyrzecz, do którego dotrzemy z Wrocławia pociągiem z przesiadką w Zielonej Górze. Z Międzyrzecza do Nietoperka czeka nas około 7-kilometrowa droga, warto więc zabrać ze sobą rower.

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty