Na dobry początek ...
Za jednego z twórców nowożytnej geografii uważa się niemieckiego badacza Alexandra von Humboldta. Oprócz wielu opisów i definicji zjawisk, wypracował on metody prezentacji zjawisk liczbowych na mapach (kartogram, izolinia). Mapy opracowywane przy pomocy humboldtowskich założeń są jednym z najchętniej wykonywanych zadań przez uczniów podczas zajęć koła geograficznego.
Kiedy pewnego dnia otrzymałem od uczniów klasy wychowawczej prezent w postaci pluszowego pieska i budy, to kwestia imienia była oczywista - Humboldt. Tak oto pojawiło się drugie skojarzenie z nazwiskiem niemieckiego naukowca. Po pewnym czasie do pieska Humboldta dołączył kolejny piesek - Tasman.
W naszej szkole każda osoba zainteresowana geografią ma możliwość rozszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Na stronie można zapoznać się z aktualną ofertą zajęć pozalekcyjnych, przeczytać sprawozdania z wyjazdów, zapoznać się z sukcesami uczniów i zadaniami dodatkowymi a także poznać różne formy pracy.
Początki zajęć dodatkowych z geografii związane są z osobami Magdy, Sary, Kasi, Tomka i Marcina (na zdjęciu poniżej widzimy pionierów koła). To właśnie oni pewnego wrześniowego czwartku 2007 roku nie bali się zastukać do drzwi sali 36 i powiedzieć: „przyszliśmy na kółko". Inną grupą pionierską są uczniowie klasy "F" z rocznika 2006-2009, dzięki którym zrodziła się tradycja sobotnich wycieczek. W tym miejscu wypada podziękować im za cierpliwe znoszenie wszystkich edukacyjnych eksperymentów i stworzenie tradycji i zwyczajów koła.
Pionierzy koła geograficznego na wycieczce pożegnalnej Poznań, 26 czerwca 2010 (od lewej: Sara Damm, Magda Nuckowska, Tomek Drab, Marcin Świędrych, Jan Taczyński, fot. Grzegorz Smoła) |
W pierwszym roku mojej pracy, czyli w roku szkolnym 2007/2008 funkcjonowało koło matematyczno-geograficzne. Okazją do nawiązania współpracy pomiędzy nauczycielami (obok piszącego te słowa byli to Agnieszka Reymont-Kosiek i Urszula Kochanowska-Adamska) był wspólny udział uczniów zainteresowanych matematyką i geografią w V Wrocławskich Marszach Matematycznych na Orientację, które miały miejsce w dniu 6 października 2007. Uczniowie mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę zarówno z zakresu geografii, matematyki, jak i informatyki.
W kolejnych latach funkcjonowały z różnym natężeniem koło geograficzne, dedykowane głównie dla pierwszoklasistów i turystyczne przeznaczone dla starszych klas. Dziś również ty możesz dołączyć do koła i zacząć tworzyć jego historię, a przede wszystkim rozszerzyć swoje geograficzne horyzonty. Zapraszam!
Jan Taczyński
Jeżeli nie życzą sobie Państwo, aby Państwa zdjęcie lub zdjęcie z państwa wizerunkiem, było zamieszczone w galerii, proszę przesłać informacje na adres email: jan.taczynski@wp.pl. Po otrzymaniu informacji zdjęcie zostanie usunięte.