Nynäshamn


Wiele punktów na mapie traktujemy jako tranzytowe, w drodze do innej większej atrakcji. Tak pewnie jest dla większości z miastem Nynäshamn, które kojarzycie być może z końcowym portem dla promów z Gdańska. Jak się okazuje zawijają tutaj również promy z łotewskiej Windawy (Ventspils) i z Visby na Gotlandii. Podczas jednych z minionych wakacji uczyniliśmy z Nynäshamn naszą bazę wypadową. Nie żałujemy tej decyzji.

Impulsem dla rozwoju miasta Nynäshamm była decyzja o zlokalizowaniu dodatkowego portu obsługującego Sztokholm. Było to na początku XX wieku. W mieście nie znajdziemy spektakularnych zabytków, ale dzięki przemyślanemu planowi urbanistycznemu mamy trzy wyraźne strefy - centralną z charakterystycznym czerwonym kościołem i kamienicami ze sklepami, północną z zakładami przemysłowymi i południową z willami i plażami.


Kościół został zbudowany w 1930 roku. Dzięki swojemu usytuowaniu na wysokiej skale jest dobrze widocznym punktem orientacyjnym zarówno z lądu, jak i z morza.

To właśnie u stóp świątyni zlokalizowane są stacja kolejowa, marina i nabrzeża promowe. W kilku tawernach można skosztować lokalnych przysmaków, a w dawnym budynku stacji kolejowej znajduje się kebabiarnia.


W południowej części miasta, na wyspie Trehörningen znajduje się wiele willi i budynków rekreacyjnych. Z pierwotnego planu zlokalizowania tutaj wielkiego kąpieliska morskiego pozostał jeden hotel z łaźniami i piękna ścieżka widokowa.


Ze względu na ukształtowanie linii brzegowej w Nynäshamn nie widać otwartego morza. Jednak spacerujący po ścieżce na Trehörningen mają jednak ten przywilej. Wystarczy spojrzeć na wody zatoki i pomiędzy dwoma wyspami wypatrzyć linię horyzontu.


Na Trehörningen warto odnaleźć drogę do starej nieużywanej wieży ciśnień, przekształconej w punkt widokowy. NIestety nie widać stąd jeszcze jednej atrakcji, która może się nam przydać w słoneczny dzień - plaży Nikstadadet. Znajduje się ona po drugiej stronie półwyspu na którym jest 
Nynäshamn. Kąpielisko jest dobrze widoczne z okien pociągu jadącego do Sztokholmu. Niestety nie ma przy nim przystanku kolejowego.

JAK DOJECHAĆ?Każdego dnia z Gdańska do Nynäshamn wypływaja przynajmniej raz dziennie prom. Jest to rejs nocny. Aktualny rozkład i cennik można sprawdzić na stronie armatora – Polferries. Do miasta można też dotrzeć ze stolicy Szwecji – Sztokholmu, skąd co pół godziny odjeżdżają pociągi SL Länstrafik, linii podmiejskiej 43, aktualny rozkład można znaleźć na stronie Kolei Szwedzkich.

Komentarze

Popularne posty