Poznajemy dziedzictwo niematerialne


Razem z klasą IID wybrałem się, w ramach projektu "Szkoła w Mieście", do Muzeum Etnograficznego. Była tam prezentowana wystawa "Skarby Europejskiej Kultury Ludowej". Twórcą ekspozycji nie chodziło o przybliżenie różnych zawiłości kulturalnych poszczególnych narodów i grup etnicznych, ale o przedstawienie dziedzictwa niematerialnego. Co to takiego i co nas zainteresowało? Kliknijcie poniższy link i czytajcie dalej!


Dziedzictwo niematerialne to różne wydarzenia, festiwale i innych, często bardzo oryginalne praktyki życia codziennego. Któż z Was nie słyszał o walkach byków w Hiszpanii, festiwalu piwa w Niemczech, czy zwyczaju topienia marzanny w Polsce? Twórcą wystawy chodziło o przybliżenie mniej znanych praktyk, wpisanych na listę światowego dziedzictwa, dowiedzieliśmy się z krótkiego wstępu, przeprowadzonego przez pracowniczkę muzeum.


Po fachowym wstępie mogliśmy samodzielnie zgłębiać tajemnice wystawy. Poznaliśmy wiele interesujących elementów dziedzictwa ze wszystkich krajów Europy. Nas szczególnie zafascynował język gwizdany z wyspy Gomera, konne połowy krewetek z północnych wybrzeży Francji, tradycje związane z sauną dymną z Estonii, czy tradycja trybunałów wodnych w Hiszpanii.


Każdy, kto ma ochotę odwiedzić Muzeum Etnograficzne 
i dowiedzieć się o innych ciekawych zjawiskach, 
może to zrobić do 26 lutego. 

Zapraszamy!


Komentarze

Popularne posty