Kalwaria Zebrzydowska

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy!

Święta Wielkanocne to najważniejsze, chrześcijańskie święta. Warto się więc do nich dobrze przygotować. W Wielkim Poście można odwiedzić opisywaną już Sośnicę oraz Grób Pański w Zgorzelcu. Jest jednak jedno takie miejsce, w którym można przeżyć całą historię Jezusa wraz z Nim. Na Kalwarii Zebrzydowskiej co roku organizowane jest Misterium Męki Pańskiej. 


fot. MŁ, 2015

Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziemy każdego roku na podanej wyżej stronie. Począwszy od Niedzieli Palmowej, kiedy to Jezus wjeżdża na osiołku do Jerozolimy, przez Wielki Czwartek, kiedy oglądamy Ostatnią Wieczerzę i wyruszamy z Nim w drogę krzyżową aż do Wielkiego Piątku i samego ukrzyżowania. Sceny te odgrywane są realistycznie i profesjonalnie, a widz może się poczuć jakby na prawdę uczestniczył w tych wydarzeniach 2 tysiące lat temu. 

Jeśli pragniemy jednak ciszy i spokoju podczas modlitwy, trzeba koniecznie odwiedzić Sanktuarium oraz kaplicę z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jak z każdym cudownym obrazem, wiąże się z nim pewna historia. Według legendy, Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. O zdarzeniu został powiadomiony biskup krakowski. Poproszono właściciela, by podarował obraz kościołowi w Marcyporębie. Tradycja głosi, że Stanisław Paszkowski wyruszył z obrazem do Marcyporęby, jednak w czasie podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w zupełnie inną stronę, niż zamierzał. Wędrując, dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego. Zrozumiał wtedy, że wolą Bożą jest, aby wizerunek płaczącej Matki Bożej spoczął właśnie w tym miejscu.

fot. MŁ, 2015


fot. MŁ, 2015

Cały kompleks Kalwarii Zebrzydowskiej to jednak nie tylko Klasztor i Kościół. Kalwaria została wpisana na listę UNESCO. Dlaczego? Wokół znajdują się 42 kapliczki i Kościoły! Są to tzw. Dróżki Kalwaryjskie. Dlatego miejsce to nazywane jest Polską Jerozolimą. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). Obiekty znajdujące się na Dróżkach wybudowane są na wzór tych jerozolimskich, a nazwy poszczególnych miejsc odpowiadają nazwom z Ziemi Świętej (Golgota, Syjon, Góra Oliwna itp.). 

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
Najbliższe większe miasto to Kraków. Stamtąd można pojechać autobusem lub pociągiem w kierunku Bielsko-Białej lub Zakopanego. Jeśli wysiądziemy na stacji "Kalwaria Zebrzydowska" trafimy bez problemu, ponieważ droga do Klasztoru jest wyraźnie oznaczona. Czeka nas około 2-kilometrowa droga. Poniżej zamieszczam mapkę, która może ułatwić trafienie.

za: maps.google.pl


Komentarze

Popularne posty